Světlušky létaly i v počasí, že by ježka nevyhnal!

Krajské město Vysočiny zpočátku neslibovalo úplně nejpříznivější podmínky pro poslední běh světluškovského seriálu. Těsně před oficiálním otevřením bran areálu amfiteátru se startovní branou, pódiem a zázemím se pustilo do silného deště a teplota citelně poklesla. Před dotěrnými kapkami studené vody se pod svými stany seběhly všechny Světlušky i členové dalších organizačních týmů. A své bodliny nebyl ochoten vystavit živlu ani maskot zdejšího sportovního klubu – ježek v silně nadživotní velikosti. Mimochodem, to jste věděli, že německy zní název Jihlavy Iglau, což připomíná slovo der Igel neboli ježek? Z nějakého takového dvojjazyčného důvodu má město už od středověku ve svém znaku i na své vlajce ježka.

 

Poslední dubnový den tak v městské zeleni sice nejspíše patřil ježkům, ale Světluškám ještě mnohem více. Ty se na poslední díl svého tradičního bohulibého seriálu sletěly doslova z celé republiky. Mezi nimi jste mohli zahlédnout i vyššího mladého muže Davida. Ten se ve svojí žlutavé vestě s nápisem NEVIDOMÝ hrdinně postavil na start všech pěti letošních Běhů pro Světlušku. „Jsem moc rád, že jsem je i přes nejrůznější potíže dokázal všechny absolvovat. Příští rok do toho jdu zas,“ svěřil se v cíli jihlavského běhu nadšený David. I přes svůj hendikep si nedokázal vynachválit zdejší trať: „Líbí se mi ze všech nejvíce. Pro mne je skvělé, že absolutně není jednotvárná, střídají se nejrůznější povrchy a i kopcovitost trasy má svoje kouzlo. Rozhodně jsem se tady za poslední tři roky nenudil,“ usmívá se zapálený běžec.

 

Přes jistou nepřízeň přírodních elementů se Vysočinované rozhodli Světlušce projevit svou přízeň o to více. Předem přihlášených více než šest stovek běžkyň a běžců doplnilo dalších asi 150 zaregistrovaných na místě. A že Jihlava sportem žije, bylo po chvíli patrné i v zóně ČSOB Na Zdraví, kde opět probíhalo dřepování, klikování a leh-sedání ve prospěch mladé a nadějné zrakově hendikepované plavkyně Nikol Bukóciové. Právě tady sportovci společnými silami provedli přesně 7726 cviků. Dvě minuty svého potu tu mohl ve prospěch dobré věci zanechat každý, kdo si troufl. A takových bylo v Jihlavě vzhledem k celkovým počtům účastníků rekordní množství.

 

Pokud si ale chcete dát do těla a při tom ještě udělat dobrý skutek, nemusíte čekat do příštího roku. Světluška i ČSOB Na Zdraví pro vás chystají další skvělé akce. Můžete například vyrazit na některý ze „spartanů“ nebo zajít na „kávu potmě“. Teď už je to jen na vás!

Autor článku: René Kujan
Autor fotografií: Milan Fugas Pinder