Pro začátečníky

Rady pro začátečníky se vyskytují prakticky všude, kde se píše o běhání. Ono je to vlastně jednoduché. Obezřetně si vyberete boty, které jsou vlastně jedinou větší investicí. Boty by vám měly sedět hned. Dbejte na to, aby špička nebyla v botě natěsno, doporučuje se zhruba půl čísla navíc. Boty je dobré vybírat odpoledne, kdy už je noha po celodenní námaze „rozplacatělá“.

Na botách nešetřete. Jak říkával jeden vrcholový běžec: „Běhat můžete v montérkách, ale boty musí být kvalitní.“ Když si boty pořídíte, nejprve v nich pár hodin choďte, abyste je prošlápli. Vezměte si je párkrát do posilovny nebo v nich choďte tři večery doma.

Oblečení zvolte tak, abyste se zbytečně nepotili. Vnímání chladu je individuální, obvykle i v mrazu vystačím se dvěma vrstvami, kdy spodní vrstva je zimní funkční prádlo. Dejme tomu, že je deset stupňů nad nulou, vystačíte tedy s jednou vrstvou funkčního prádla a na ní oblečte mikinu s límečkem chránícím krk. Máte-li bundu bez límečku, použijte šátek nebo nákrčník. Krk a hlavu je třeba chránit nejvíc. Na nohy vystačíte s tenkými, dlouhými legínami.

Před během se trochu rozcvičte. Vyběhněte zvolna, co možná nejpomaleji. Pokračování ZDE.