Plzeň se rozsvítila pro dobrou věc

V příjemně vlahý čtvrteční večer se pomyslné hlavní město českého pivovarnictví přeměnilo na rejdiště Světlušek s velkým S. Plzeň totiž právě hostila další z řady Nočních běhů pro Světlušku, běhů, jejichž hlavním posláním je pomáhat. Jde totiž o dlouhodobý projekt Českého rozhlasu, jehož posláním je podpora nevidomých a zrakově postižených dětí i dospělých. Generálním partnerem této charitativní pohybové aktivity jsme my s naším projektem ČSOB Na Zdraví.

Nápad pomáhat během přišel už před osmi lety a od té doby jeho popularita stále roste. V letošním roce zahrnuje seriál Nočních běhů pro Světlušku už pět měst po celé České republice. Do jednotlivých akcí se až doposud zapojilo zhruba třicet tisíc lidí a své vděčné příjemce si našla částka přesahující 12 000 000 korun.

V Plzni se netradičně startovalo už v 19 hodin, v ostatních městech bude hodinou Světlušek 21. hodina. Západočeská metropole připravila svým dobroběžcům i bohatý doprovodný program včetně živé kapely nebo cvičení pro malou Nikol, které od splnění obrovského sportovního snu dělí už jen finanční částka na trenéra. Nadšení běžci tak mohli během pouhých dvou minut vykonat ještě další dobro tím, že v tomto časovém limitu udělali možné maximum kliků, sedů-lehů nebo dřepů. Každý cvik se počítá a za každý cvik posílá ČSOB další prostředky na splnění Nikolčina snu.

„Dvě minuty jsou velmi krátká doba na to někomu účinně pomoci, na druhou stranu poměrně dlouhá doba na cvičení opravdu naplno. Jsem rád, že můžu někomu pomáhat i tím, že překonám svou lenost. I když teď si nejsem jistý, jestli zvládnu ještě ten šestikilometrový běh,“ žertoval René Kujan, známý běžec, který také přijel do Plzně podpořit dobrou věc a disciplíny si dal pro jistotu hned všechny tři. Navíc se ujal trasérství pro malého Františka se zrakovou vadou. „Je moc šikovný. Představte si, že dnes Franta uběhl trojnásobek svého dosavadního maxima!“ nešetřil chválou dobrovolný vodič.

Seriál nezávodních zážitkových běhů pokračuje po celý duben v Praze, Brně, Olomouci a Jihlavě. Podrobnosti nejdete na www.behprosvetlusku.cz, kde se zároveň můžete rovnou zaregistrovat. Tak Na Zdraví a Na seběhanou na Světlušce!

Autor fotografií: ©Český rozhlas Plzeň