Morava zazářila. Co čeká Světlušky na Vysočině?

Soudě podle podmínek panujících při posledních nočních Bězích pro Světlušku, mohlo by se zdát, že přírodní živly mají Moravu raději. Jak na jihu v Brně, tak na severu v Olomouci připravily běžkyním a běžcům počasí přímo vyzívající k pohybu. Trochu až letně laděné večery byly jako na objednávku pro téměř nekonečné reje lidských světlušek.

Brněnské Lužánky a olomoucké údolí Mlýnského potoka byly důstojnými a přívětivými kulisami charitativních akcí, jakými jsou běhy Nadačního fondu Českého rozhlasu. Světluška s dlouholetou tradicí představuje nesoutěžní běh. Má tudíž tu obrovskou výhodu, že nevítězí pouze jednotlivec, případně jednotlivci dle kategorií, ale skutečně všichni. Společně a nerozdílně zaplatili registrační poplatek, který skutečně celý putuje na pomoc zrakově postižených a slabozrakých.

Kdo zavítal do dobročinného hmyzího reje, mohl dobra napáchat ještě mnohem více. V zóně generálního partnera ČSOB Na zdraví se mohl zapojit do další dobročinné aktivity. Tentokráte zcela zdarma, věnovat bylo potřeba jen svůj pot. Banka za každý odcvičený cvik, kdy na výběr byly dřepy, leh-sedy nebo kliky provedené ve dvouminutovém časovém limitu, věnuje korunu na profesionálního trenéra pro mladou a ambiciózní nevidomou plavkyni Nikol Bukóciovou. Jejím snem je totiž stát se již brzy mistryní republiky.

„Cvičební zóna je místem kouzel a někdy i zázraků. Jen tak si vysvětluji to, že mě zcela pravidelně ostatní překonají ve dřepech nebo leh-sedech, ale v klicích se svýma běžeckýma rukama zůstanu na leaderboardu až do konce,“ směje se René Kujan, který už tradičně absolvoval pro Nikol všechny tři disciplíny.

V Olomouci, kde Světlušky rozzářily Bezručovy sady, rozárium i atletický stadion už potřetí, byla na výběr jednokolová i dvoukolová varianta o délce zhruba 2,5 a 5 kilometrů. Podpořit dobrou věc přišlo přesně 1071 lidí a mnozí z nich přispěli svým cvičením k celkovému výsledku přes 7500 korun pro nevidomou Nikol. Před námi už je poslední díl seriálu, který se uskuteční v úterý 30. dubna v Jihlavě. Přijďte se rozsvítit pro dobrou věc i vy!

Autor článku: René Kujan

Autor fotografií: Petr Šolar