Jaroslav Hyjánek: Díky sportu jsem odolnější vůči stresu

Jaroslav Hyjánek: Díky sportu jsem odolnější vůči stresu

Pokud nejste profesionální sportovec, není snadné najít čas na trénink tak náročného sportu, jako je triatlon. Jak ale dokazuje zástupce ředitele zoo ve Dvoře Králové Jaroslav Hyjánek, dá se to. „Potřebuju pořádnou nálož sportovní dřiny, abych se cítil fajn,“ říká účastník nedávné Spartan race v Koutech.

Starat se o zoo a zároveň závodit v triatlonu. Jak to jde dohromady?

Dá se to skloubit, jen se musí vybrat ten správný sport. Nedokážu si představit, že bych se věnoval kolektivnímu sportu s pevně danými časy tréninků. Proto jsem rád, že mým sportem se stal triatlon. Jeho tři disciplíny plavání, kolo a běh jsou všechny individuální. Časy tréninků si tak můžu přizpůsobit pracovnímu vytížení.

Závodil jste na Spartan Race. Připravoval jste se na něj nějak speciálně?

Spartan Race byl pro mne úplně první zkušeností s tímto typem závodů. Netušil jsem, přesně co mne čeká. Vsázel jsem na to, že to bude zejména o běhu a sem tam nějaká překážka, ale mýlil jsem se. Závod byl o pohybové všestrannosti a hlavně psychice. Když jdete již po několikáté do ohromného kopce s pytlem písku na ramenou, honí se vám hlavou myšlenky, proč to vlastně děláte a máte chuť s tím seknout. Na druhou stranu je to jedna z věcí, kterou mám u  sportu rád. Člověk si může sáhnout téměř na samé dno svých sil a pak si říct jsem dobrý, zvládl jsem to.

U Spartan race nikdy nevíte, co vás čeká

Dá se srovnat triatlon a Spartan race? V čem je největší rozdíl?

Velký rozdíl už je jen v tom, že u Spartan race nevíte, co vás čeká, kolik a jakých překážek a hlavně délka trasy, která pro mne byla také největším překvapením. V propozicích máte uvedeno například 13 km plus, v případě mého závodu z těch třináctí plus bylo téměř sedmnáct. A to samé se týká vystoupaných metrů. U cyklistiky či běhu se jedná o docela zásadní informaci pro rozložení tempa a sil. U triatlonu máte natrénováno na délku a náročnost tratě, a pokud vás nepotká nějaká fyzická nepříjemnost, splníte buď na lepší či horší čas. U Spartan race netušíte, co přijde, takže je to opravdu o fyzické všestrannosti a psychice to nevzdat.

Pomáhá vám to, že jste sportovec, i v běžném životě?

Pomáhá a myslím si, že docela hodně. Do práce jezdím na kole, na pracovní jednání na úřady chodím pěšky, do schodů se nezadýchám a cítím se i odolnější vůči pracovnímu stresu. Po fyzicky náročnější práci na zahradě se na druhý den neprobudím jako přejetý bagrem. Tělo je prostě zvyklé na tvrdší provoz.

Stává se vám, že se vám do sportování nechce? Jak se vám daří vystoupit z komfortní zóny?

Dříve, dokud jsem se věnoval jen běhu, se mi to stávalo velmi často, ale pestrostí triatlonových disciplín se na sportování většinou těším. Taky jsem typ člověka, který potřebuje dostat pořádnou nálož sportovní dřiny, abych se pak cítil fajn. Takže komfortní zóna u mne nemá šanci.

I několikaminutový strečink dělá s tělem zázraky

Cítíte se díky sportu zdravější?

Určitě cítím. Nebolí mne záda ani nohy při delším postávání či chůzi. Chřipka s nachlazením se mi docela vyhýbají. A hlavně je to výborná prevence proti civilizačním chorobám.

Jste často na cestách, jde trénovat třeba na služebních cestách do Afriky?

Tréninkem se to nedá nazvat, ale už jen drobný několikaminutový strečink po ránu nebo po delší jízdě autem dělá divy. Je škoda, že jej nepraktikují všichni, protože i těch pár minut protažení denně dělá s tělem zázraky. Často vyrazím dopředu pěšky, ještě než vyrazí naše expediční vozidlo a ujdu několik kilometrů, než mne po cestě vyzvednou. Většinu těchto cest mám již několikrát projetou, cítím se tedy bezpečně, takže když to jde, neváhám a jdu napřed.

Na co byste pozval návštěvníky Zoo ve Dvoře Králové?

Naše zoo letos slaví 70 let od svého otevření. Novinkou je hroší expozice s hrochy obojživelnými a také celé západoafrické městečko Tiebele. Jedinečným zážitkem je samozřejmě návštěva našeho Lvího safari, které si návštěvníci užívají již od loňského roku. A jelikož jsme Afrikou v srdci Evropy, máme na posledních devět dnů v červenci opět naplánovaný africký festival Africa live plný africké hudby, tance a různých pochutin. Jednoduše si s námi užijete Afriku všemi smysly.