Díl 4. Rozdíly mezi muži a ženami

Díl 4. Rozdíly mezi muži a ženami

I když budete trénovat úplně stejně jako váš manžel, kamarád, nebo soused, muž poběží v závodě rychleji. Může za to řada rozdílů, kvůli kterým jsou ženy obecně pomalejší než muži. Patří mezi ně především menší kardiovaskulární systém a vyšší procento tělesného tuku. V tomto článku ale nenajdete výmluvy, proč s muži nezávodit. Berte rozdíly mezi muži a ženami jako důvody, proč se radovat z každého chlapa, kterého předběhnete.

Ženy vs. muži – fyziologické rozdíly

 

Muži Ženy
Převládající hormon Testosteron Estrogen
Stavba těla Silnější horní polovina těla, vyšší postava Širší boky
Průměrný tělesný tuk 15 % 27 %
–          z toho vnitřní 3 % 12 %
Metabolismus (při sportu) Více založený na cukrech a bílkovinách Více založený na tuku

 

Hormony

Až do puberty je množství testosteronu stejné u obou pohlaví. Díky tomu mohou dívky běhat stejně rychle jako chlapci. Během puberty se však u hochů zvýší produkce testosteronu, což vede k nárůstu svalové hmoty. U dívek má zase estrogen na svědomí ukládání tukových zásob v oblasti boků a hýždí a růst prsou. Po ukončení puberty mají muži desetkrát více testosteronu než ženy.

Stavba těla

Ženy mají oproti mužům útlejší ramena a slabší horní polovinu těla. Jsou menší a mají širší boky. Právě boky jsou jednou z hlavních příčin, proč jsou ženy při běhání pomalejší než muži. Nemůže za to menší výška a kratší krok, jak se mnoho lidí domnívá. Žena při běhu kvůli své stavbě těla vydá mnohem více ztrátové energie, což způsobuje, že je pomalejší. Stavbu těla úzce ovlivňují i hormony: zatímco testosteron růst svalové hmoty podporuje, estrogen jej naopak brzdí. Následkem toho mají ženy v průměru o dvě třetiny méně svalové hmoty než muži. Ve všech svalových skupinách navíc vykazují o třetinu menší sílu.

Tělesný tuk

Průměrná žena má mnohem větší podíl tělesného tuku než běžný muž: přibližně 27 % oproti 15 %. U žen je také mnohem vyšší zastoupení vnitřního tuku, tedy toho potřebného, který chrání orgány, je součástí nervů, mozku, srdce, plic, jater a prsních žláz a je klíčový pro normální fungování těla. U žen bývá procento vnitřního tuku asi 12 %, u mužů 3 %. Pro běžce je tuk váha navíc, kterou musí s sebou nosit, což je další faktor, který ženy zpomaluje.

Psychika

Kromě fyzických rozdílů se liší i ženský a mužský přístup k běhu. Tyto odlišnosti se projevují zejména na závodní úrovni. Podle trenéra Richarda Browna  je pro muže běh prostředkem, jak si dokázat svoji sílu a odolnost. Mužskou hlavní motivací bývá porážení soupeřů. Někdy je s nimi těžší trénovat, protože hůře snášejí kritiku. Bývají přesvědčení o svojí pravdě a novým metodám příliš nedůvěřují. Ženy zase vyhledávají spíše skupinový běh, rády sdílejí pocit, že v tom nejsou samy. Trenérům více důvěřují a jsou ochotnější spolupracovat a dodržovat tréninkové plány.

Další informace o tom, v čem se liší běh mužů a žen – například srovnání metabolismu –, najdete v knize Gabriely Gaudlové Běhání pro ženy s Běhej.com od nakladatelství CPRESS. Pátý díl seriálu se zaměří na běhání dětí.

Knihu objednávejte na www.albatrosmedia.cz a zadejte slevový kód: csobnazdravi, získáte slevu 25% + poštovné zdarma při objednávce nad 150 Kč. Platnost do 31.12.2016.

 

Běhání pro ženy